Čerpat teď nebo počkat na lepší podmínky?

Čerpat teď nebo počkat na lepší podmínky?

(17. října 2017) Co se stane s dotacemi z Evropské unie po vystoupení Velké Británie? Čím zaplní finanční díru, kterou za sebou VB zanechá? A jak se poslední dobou vůbec dotace vyvíjí?

 

Průměrný příspěvek Velké Británie do fondů Evropské Unie byl loni zhruba £156 milionů týdně. To po přepočtu na koruny dělá 234,7 mld. Kč ročně (podle kurzu ČNB k 9.10.2017). Tato data byla poprvé oficiálně zveřejněna před referendem Velké Británie o vystoupení z EU, jelikož kampaň pro Brexit uváděla dvojnásobné hodnoty.

I přesto, že jsou skutečné hodnoty poloviční, je to pro EU pořád obrovský šok, se kterým se bude muset vyrovnat. Již nyní jsme mohli pozorovat trend stále nižších dotací (viz. Graf), který pravděpodobně v dalším dotačním období (od roku 2020) bude pokračovat. Zároveň se dá očekávat i zpřísnění podmínek.

 

Graf klesajících dotací

 

Aktuálně jsme za polovinou dotačního období (2014-2020), ve kterém ke konci července měla Česká republika smluvně zajištěno 33,6 % evropských dotací (zhruba 199,2 mld. z celkově přidělených 593,1 mld. Kč). Pokud by se přidělená částka nevyčerpala do konce roku 2020, hrozila by České republice pokuta až 6 %. Nyní se tedy dají očekávat určitě lepší podmínky pro čerpání dotací, než jaké budou v budoucnu.

Přemýšlíte-li tedy o projektu, na který by se Vám hodila nějaká ta korunka navíc, tak určitě neváhejte a pusťte se do něj co nejdřív.

 

Za tým just Imagine, Adam Poukar

 

Údaje pro tento článek byly čerpány z nejpopulárnějšího dotačního programu OPPIK, v jiných programech se mohou lišit. Pro konkrétní informace pro Váš projekt nám napište přes kontaktní formulář níže.

Máte zájem o bezplatnou konzultaci?
Napište nám!Facebook