Co je to fotovoltaika?

Co je to fotovoltaika?

(8. prosince 2017)

 

Fotovoltaika je technologie, která transformuje sluneční záření na elektrickou energii.

 

Princip fotovoltaického jevu spočívá v tom, že fotony slunečního záření, dopadající na křemíkové solární články, vyrážejí svojí energii z krystalické mřížky elektrony, které se stávají volnými a jsou součástí elektrického proudu.

 

Solární článek je křemíková destička o velikosti 12x12 cm. Pro svou činnost využívá tzv. fotovoltaického jevu, jehož podstatou je skutečnost, že na rozhraní dvou materiálů, na něž dopadá světlo, vzniká elektrické napětí a uzavřením obvodu lze získat elektrický proud.

 

Křemík je nejpoužívanějším materiálem pro výrobu solárních článků. Je to pevná, krystalická látka, která absorbuje část slunečního záření a má vlastnosti polovodiče – osvětlením dochází k prudkému zvýšení jeho vodivosti.

 

Jeden solární článek dokáže při max. výkonu vytvořit napětí 0,5 V a elektrický proud až 3 A. Významnou vlastností solárních článků je snadnost jejich vzájemného propojení za účelem sestavení větších celků, solárních modelů.

 

Účelem programu je podpora opatření přispívající k úspoře konečné spotřeby energie. O dotace na tento program mohly žádat malé, střední i velké podniky. Na jeden projekt bylo možné získat 300 tis.- 100 mil. Kč. Výzva se bude brzy vyhlašovat znovu. Pokud máte zájem o zaslání informací hned po vydání, napiště nám přes kontaktní formulář níže.

 

Denisa Vidová

 

 

Máte zájem o bezplatnou konzultaci?
Napište nám!Facebook