Co znamenají nedávné změny pro Vaše podnikání?

Co znamenají nedávné změny pro Vaše podnikání?

(16. srpna 2017)

Česká národní banka dne 3. srpna zvýšila po téměř 10 letech úrokovou sazbu z 0,05 na 0,25 %. Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler k tomu doplnil: „Pokud by následný vývoj na trhu byl po „testovacím“ zvýšení sazeb poměrně klidný a koruna by dle našeho očekávání nevykazovala známky výraznějšího posílení, lze očekávat v letošním roce ještě jedno zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu (na 0,5 %, pozn. redakce).“ Vše tedy záleží na kurzu koruny, většina analytiků se ale shoduje, že další zvyšování sazeb je více než pravděpodobné. Pokud se Evropská centrální banka nevydá stejným směrem, můžeme také očekávat velký příliv zahraničního kapitálu.

 

Co z toho vyplývá pro Vás?

Ve stručnosti to znamená, že spoření a investice budou výhodnější, ale půjčky dražší. Nějakou dobu potrvá, než se změny promítnou na trhu. Nicméně v případě, že byste rádi investovali do rozšíření výroby a plánujete k tomu využít úvěr, dostanete nyní nižší úrok, než třeba v roce příštím. Pokud nad investicí do rozšiřování uvažujete, doporučuji Vám se podívat na program Českomoravské záruční a rozvojové banky, který nese název Expanze. Jen ve stručnosti - v programu Expanze dostanete bezúročný úvěr až na 45 % nákladů, u kterého si můžete odložit splatnost na 3,5 roku. Více informací si můžete přečíst v našem článku z června nebo nám napište přes kontaktní formulář pod tímto článkem.

 

Trh s nemovitostmi

Očekává se, že jako první se změny promítnou na trhu s hypotékami. To pravděpodobně nezastaví trend zvyšování cen nemovitostí, které aktuálně zdražují meziročně až o desetinu, ale přinejmenším by ho to mohlo zpomalit. Přesto bych s nákupem nemovitosti příliš neotálel, pokles cen je totiž nepravděpodobný.

 

Zahraniční trhy

Situace na zahraničních trzích je těžko předvídatelná, nicméně zatím se Evropská centrální banka chová přesně opačně, než ta naše Česká. Snaží se ekonomiku nakopnout, takže má dokonce záporné sazby. Pokud bude tento trend přetrvávat, dá se předpokládat, že spousta investorů se rozhodne pro investice právě v České republice. Příliv kapitálu ze zahraničí by zároveň měl přispět k dalšímu posílení koruny, z čehož vyplývá, že z exportu výrobků budou mít Čeští podnikatelé méně peněz. To by na druhou stranu mohlo zpomalit inflaci.

 

Adam z just Imagine
 

Zdroje:
http://www.cnb.cz/cs/index.html
https://byznys.ihned.cz/c1-65834800-cnb-sazby-srpen
https://byznys.ihned.cz/c1-65835940-penize-zacnou-zdrazovat

Máte zájem o bezplatnou konzultaci?
Napište nám!Facebook