Jak společnost ZOOT expandovala do Rumunska

Jak společnost ZOOT expandovala do Rumunska

(25. ledna 2018)

 

Podstata expanze do zahraničí spočívá v tom, že stanovuje činnosti a tržní zájmy mimo domácí zemi podniku. Díky expanzi do zahraničí může firma zvyšovat výrobu zboží či poskytování služeb v takové míře, ve které by to nebylo možné, kdyby tato firma operovala pouze na domácím trhu.

 

Zoot, e-shop s módou, který razí unikátní omni-chanel koncept, který spojuje to nejlepší z online a offline světa.
Začínali v roce 2010 jako platforma pro setkávání módních značek. Později sestavili tým, který vyhledával nejlepší nabídky a nabízel je uživatelům v reálném čase.
S nákupním týmem a vlastním skladem v roce 2012 nabrali správný kurz. Ale k ohromení bylo třeba ještě přidat. Otevřeli svou první Výdejnu radosti, kam si zákazníci můžou objednat produkty, které si mohou na výdejně vyzkoušet a rozhodnout se, zda si je chtějí koupit.
Jejich byznys rostl raketovou rychlostí a v roce 2015 zahájili činnost na Slovensku a v Rumunsku.

 

V rozhovoru pro časopis EXEC marketingový dobrodruh a zakladatel ZOOTu Ladislav Trpák zmínil, jaké bylo přivést ZOOT na Rumunský trh.

 

„Rumunsko bylo trochu jiné než český trh. I když logisticky nedává takový smysl jako třeba Maďarsko nebo Polsko, pro nás se tam objevila určitá příležitost. Trh nám přišel zajímavý. Rozhodli jsme se jít svou cestou a na novém trhu si vyzkoušet koncept fungování výdejen, respektive zkoušíren.

 

Na rozdíl od ČR jsme museli výdejny stavět trochu jiné. Zatímco v ČR hledáme huby, což jsou často místa spojená s MHD (Anděl), v Bukurešti jsme se museli přeorientovat na místa, kde se dá zaparkovat.“

 

V Rumunsku se firmě tak daří, že chtějí příští rok vstoupit na jeden až dva další trhy.

 

Pokud i vy uvažujete o expanzi na zahraniční trh, potom je výzva III – Marketing přesně pro vás. Na jeden projekt lze získat dotaci 200 tis. – 4 mil. Kč. Maximální míra podpory: 50% ZV. Podpora lze získat na usnadnění vstupu MSP na zahraniční trhy prostřednictvím její účasti na zahraničních výstavách a veletrzích.

 

Denisa Vidová

 

Picture: Vector design by Vecteezy!

Máte zájem o bezplatnou konzultaci?
Napište nám!Facebook