Ovoce a zelenina do škol

Ovoce a zelenina do škol

(23. října 2017) Každé sedmé dítě v České republice trpí nadváhou. K výskytu obezity u dětí přispívá nevyvážená životospráva a klesající fyzická aktivita.Proto byla předložena pamlsková vyhláška o požadavcích na potraviny, které lze prodávat ve školách a školských zařízeních.

K prodeji je možné nabízet pouze potraviny odpovídající svým výživovým složením zásadám zdravé výživy.Díky této vyhlášce vznikl projekt Ovoce do škol financovaný z prostředků EU a státního rozpočtu.

Pokud jde o spotřebu ovoce a zeleniny, Češi jsou podle posledních průzkumů v Evropě třetí od konce a tato spotřeba u nás stále klesá. Cílem projektu Ovoce do škol je kromě jiného právě změnit stravovací návyky dětí a opět je přivést ke zdravému jídlu,“ vysvětlil ministr zemědělství Petr Bendl při zahájení projektu v roce 2012. Úmysl je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a zároveň bojovat proti dětské obezitě.

Výběr zemědělských produktů nabízený ke konzumaci dětem by měl být v souladu s Výživovými doporučeními pro obyvatelstvo ČR vydanými Ministerstvem zdravotnictví ČR. Výběr má být co nejpestřejší, přičemž by měly být upřednostňovány druhy ovoce a zeleniny našeho klimatického pásma, nejlépe místní produkce. Případné zahrnutí exotického ovce lze považovat za zpestření.

Podpora je poskytována na čerstvé ovoce, zeleninu a balené ovocné a zeleninové šťávy, které neobsahují konzervanty ani přidaný cukr, sladidla, sůl či tuky. Mezi doporučené produkty lze zahrnout: jablka, mandarinky, pomeranče, banány, hrušky, mrkve, ředkvičky, rajčata, hroznové víno, broskve, nektarinky, okurky, švestky, blumy, kedlubny, jahody, papriky, meruňky, kiwi, hrachové lusky, ananasy, grepy, pomela, ovocné nebo zeleninové saláty a ovocné nebo zeleninové šťávy.

To, že je projekt úspěšný ukazují následující čísla.
V době založení projektu (2009/2010) se zúčastnilo 2 883 škol, tzn. 71% dětí v cílové skupině. Účast v projektu každým rokem stoupá, ve šk.roce 2016/2017 je zapojeno 3863 škol a 564 634 dětí, což znamená, že se každým rokem připojuje více škol.

Chcete i Vy přispívat ke zdraví dětí? Zapojte se.

 

Denisa Vidová

 

Zdroje:

Máte zájem o bezplatnou konzultaci?
Napište nám!Facebook